Najważniejszym działem gospodarki Szklarskiej Poręby jest turystyka. Od 30 lat w mieście nie ma przemysłu i nie jest on już pożądany. Preferowane są inwestycje podnoszące poziom konkurencyjności turystycznej i jakości życia mieszkańców.
Mieszkańcy szczególnie oczekują inwestycji uzupełniających dotychczasową ofertę miasta w zakresie usług po nartach i po wycieczkach. Także tworzące dodatkowe atrakcje oraz inwestycje hotelarskie z ofertą skierowaną do najbardziej wymagającego klienta, w tym SPA i wellnes.
Dzięki zróżnicowanej, całorocznej oferty aktywnego wypoczynku, a w szczególności dzięki łagodnym szlakom pieszym, licznym ciekawostkom przyrodniczym, trasom rowerowym dostępnym nawet dla dzieci, oraz przyjaznym trasom narciarskim, miasto stało się celem podróży rodzinnych.
Szklarska Poręba jest całoroczną stacją turystyczną. W okresie zimowym wiodącą dyscypliną jest narciarstwo: zjazdowe, biegowe i skiturowe. SZERNICA Ski Arena jest znaczącym ośrodkiem narciarskim w Sudetach a Polana Jakuszycka — największym i najnowocześniejszym ośrodkiem biegów narciarskich. Ponadto w mieście działają mniejsze ośrodki narcirastwa zjazdowego, stanowiących doskonałe uzupełnienie ośrodka na Szrenicy.
W Górach Izerskich, ze startą i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach rozgrywany jest jeden z największych światowych narciarskich biegów długodystansowych — Bieg Piastów. Dwukrotni też odbywały się zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym.
W okalających miasto zalesionych górach turyści przez cały rok uprawiają wędrówki piesze. Gęsta sieć szlaków dostępnych nawet dla niewytrawnych wycieczkowiczów wraz z cenną, wciąż nieznacznie przekształconą przez człowieka przyrodą i krajobrazem, stawiają Szklarską Porębę w czołówce górskich miejscowości w Polsce.
W sezonie letnim miasto dodatkowo oferuje kilkaset kilometrów tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Rozgrywane sa na nich także atrakcyjne dla amatorów zawody. Poza rowerowymi — także biegowe, w tym ultramaratony górskie. Sportowcy doceniają tutejszy klimat. Dlatego chętnie przyjeżdżają na treningi podnoszące wydolność organizmu. Najwyżej w Polsce położony stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową to doskonałe miejsce do szlifowania formy.
Wyjątkowy klimat, z bardzo dobrą cyrkulacją powietrza oraz potężnymi leśnymi płucami — czyni ze Szklarskiej Poręby stację klimatyczną w której od dawien dawna skutecznie leczone są choroby dróg oddechowych. W mieście działa centrum leczenia chorób płuc.
Szacunkowo w ciągu roku przez Szklarską Porębę przewija się ponad milion turystów. Miasto jednorazowo może przyjąć ok. 30 tys. gości. Wiele miejsc noclegowych oferują małe, rodzinne pensjonaty oraz kwatery prywatne, a także większe obiekty — aparthotele, domy wypoczynkowe oraz hotele (w tym cztero- i pięciogwiazdkowy). Hotele oferują gościom baseny, gabinety odnowy biologicznej, fitness oraz wszelkie inne udogodnienia.
W Szklarskiej Porębie turyści znajdą też szeroką ofertę gastronomiczną, w różnym standardzie i z różnorodną kuchnią, co raz częściej wprowadzającą dania regionalne, na bazie lokalnych produktów.
W mieście działają placówki muzealne i edukacyjne prezentujące lokalne: historię i kolonię artystów — Muzeum Karkonoskie – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, geologię (minerały i skamieniałości z całego świata) — Muzeum Mineralogiczne oraz Muzeum Ziemi JUNA, przyrodę Karkonoskiego Parku Narodowego i Gór Izerskich — Centrum Edukacyjnego KPN, sztukę — Sudeckie Centrum Kultury i Sztuki.
Szklarską Porębę od ponad 100 lat doceniają też artyści. Założona pod koniec XIX stulecia kolonia artystyczna pomimo całkowitej wymiany ludności zdołała się w odrodzić i z powodzeniem skupia rozmaitych twórców: malarzy, rzeźbiarzy, artystów szkła nawiązujących do kilkusetletniej przeszłości szklarskiej miejscowości, lecz także pisarzy i twórców z innych, nowych dziedzin artystycznych.
Największymi pracodawcami w mieście są duże hotele, Lasy Państwowe, operator SZRENICA Ski Arena — Sudety Lift, Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii w Szklarskiej Porębie oraz Miasto Szklarska Poręba wraz z podległymi jednostkami.