Zima w Szklarskiej Porębie
Klasycznie w Górach Izerskich
Szklarska Poręba-Jakuszyce to bez wątpienia jeden z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego w Europie. Potwierdzeniem jest rosnąca z roku na rok na jakuszyckich trasach liczba obcokrajowców i płynące z ich ust słowa zachwytu. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny. Ostatnie biegi — narciarska majówka, odbywają się 1 maja. Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego, największe tego typu zawody w Polsce — Bieg Piastów.
W gronie biegaczy słychać często swojskie „ahoj”. Doceniając jakość polskich tras wielu czeskich biegaczy przechodzi na śląską stronę Gór Izerskich. Co ciekawe, trenują na nich również czescy zawodnicy.
Filmowe plenery
Wodospad Kamieńczyka — jedna z najpiękniejszych przyrodniczych osobliwości w Karkonoszach zagrała w brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Urok i baśniowy klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson — reżyser brytyjskiej ekranizacji znanej i cenionej książki C. S. Lewisa. Mieszkańców Szklarskiej Poręby nie dziwi wybór producentów filmu. W wąwozie Kamieńczyka, z jego pionowo wznoszącymi się skalnymi ścianami, szumem spadającej z wysoka wody można poczuć się jakbyśmy zeszli do baśniowego królestwa.
Także inna historia fantasy, polska ekranizacja przygód Wiedźmina wg prozy Andrzeja Sapkowskiego, była kręcona na terenie Szklarskiej Poręby i sąsiednich — w Górach Izerskich.
Ponadto tutejsze górskie krajobrazy były plenerem dla wielu innych filmów starszej generacji, a często też służą jako scenografia do wiveoklipów.
Model Układu Słonecznego 1:1 000 000 000
Niebywała atrakcja dla turystów i miłośników nocnego rozgwieżdżonego nieba rozpięta jest w Górach Izerskich wzdłuż Drogi Izerskiej od Osiedla Orle do osady Izera i dalej do Stogu nad Świeradowem-Zdrojem.
W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba wyznaczono astrościeżkę — model Układu Słonecznego w skali 1:1 000 000 000, a więc jeden metr na ścieżce = 1 000 000 000 metrów w przestrzeni kosmicznej, czyli 1 000 000 km.
Wzdłuż ścieżki ustawione zostały głazy z tabliczkami ukazującymi symbole planet w Układzie Słonecznym, ich nazwą oraz odwzorowaniem bryły z zachowaniem skali. Każdy głaz pochodzi z innego kamieniołomu dolnośląskiego, a kolory skał są dobrane tak, aby przypominały kolory planet, jakie symbolizują.
Ścieżka astronomiczna jest swego rodzaju żywą lekcją astronomii i geologii.
Duch Gór z kapsułą czasu
Na Skwerze Twórców Radiowej Trójki w centrum miasta stoi rzeźba Rübenczala — Ducha Gór. Wykonany na wzór najstarszego wizerunku pochodzącego z 1561 roku autorstwa niemieckiego kartografa Martin Helwiga. U stóp rzeźby, zamknięta w żelazny kuferek spoczywa kapsuła czasu. Została uroczyście umieszczona 18 listopada 2010 roku. Rzepichwost chronić ją będzie przez pół wieku. Za 50 lat, w setną rocznicę nadania praw miejskich Szklarskiej Porębie, zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców by dowiedzieli się jak się żyło przed półwieczem.
W kapsule znajduje się przesłanie do przyszłych pokoleń, dokumenty opisujące naszą teraźniejszość oraz symbole, którymi się obecnie posługujemy, m. in. : herb miasta, polskie monety obiegowe, gwiazda walońska z ametystem, certyfikat Mineralogicznej Stolicy Polski, Medal Uczestnictwa w Biegu Piastów, dukaty miejskie, 1 srebrny AuRun Waloński, a także opieczętowana wskazówka, gdzie znajduje się początek szlaku, na końcu którego w 2060 roku odnaleźć będzie można 12 srebrnych AuRunów.