Integracja polsko-ukraińska podsumowanie
Razem podczas zabawy, szkoleń, spotkań, wyjazdów i warsztatów
Od kwietnia do końca listopada 2023 r. w szklarskoporębskich szkołach: Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego odbywała się Integracja polsko-ukraińska dla oświaty. Przez pół roku uczniowie polscy i ukraińscy, grono pedagogiczne, rodzice, lokalna społeczność, wzięli udział w szkoleniach, spotkaniach, zabawach i rozmaitych zajęciach rozwojowych:
- szkoleniu dla nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym i traumą związaną z działaniami wojennymi (pałac w Wojanowie, kwiecień '23)
- szkoleniu dla nauczycieli z metodyki nauczania języka polskiego jako j. obcego na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (październik '23)
- konferencji Edukacja, Integracja, Motywacja (4 Peron, wrzesień '23)
- międzykulturowych warsztatach muzycznych z Radosnym Koncertem Wiosennym z okazji Dnia Matki, prowadzonym przez nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze (maj '23); scenografię zrobili uczniowie szkół w ramach zadania artystycznego Czułe spojrzenie
- międzykulturowych warsztatach teatralnych i spektaklu polsko-ukraińskim międzynarodowej grupy Fatamorgana z Poznania (4 Peron, kwiecień '23)
- lekcjach nauki pływania realizowanych na basenie w hotelu BORNIT w Szklarskiej Porębie (cały okres trwania zadania)
- integracyjnym cyklu sportowym — rowerowej wyprawie górskiej, warsztatach strzelania z łuku, wyprawie terenowej z elementami bushcraftu i biegów na orientację
- wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej (międzykulturowe polsko-ukraińskie pokazy filmowe w Kinie za Rogiem, Międzykulturowa Wielkanoc, Festiwal EkoArt, integracyjne wycieczki krajoznawcze Szlakiem Walońskim ze zwiedzaniem Muzeum Ziemi JUNA, integracyjne wycieczki Błyszcząca Szklarska Poręba ze zwiedzaniem Leśnej Huty, międzykulturowe kolorowe Babie Lato)
- warsztatach międzykulturowych dla uczniów polskich i ukraińskich wraz z wycieczkami integracyjnymi do Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, zamku Książ w Wałbrzychu, Wrocławskiego Hydropolis i Kolejkowa, Muzeum Karkonoskiego (cały okres działania)
- klubie ukraińskim prowadzonym dla uczniów ukraińskich, ze wsparciem nauki języka polskiego
- warsztatach fotograficznych wraz z dokumentacją niniejszego działania
- wycieczkach integracyjnych do wrocławskiego ZOO, Ranczo Grappa oraz cyklu wycieczek krajoznawczych Ku szczytom Karkonoszy
Ponadto do szkół zakupiono platformę diagnostyczną do badania umiejętności i potrzeb uczniów polskich i ukraińskich; urządzono sale sensoryczne i multimedialne oraz przeprowadzono wsparcie integracji polsko-ukraińskiej uczniów i rodziców.
Fotodokumentacja na facebookowej stronie Integracja polsko-ukraińska w Szklarskiej Porębie
Wszystkie zadania zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (RPDS.10.02.01-02-0006/22).
Dofinansowano z Funduszy Europejskich pn. Integracja polsko-ukraińska dla oświaty.
Cel: wyrównywanie szans edukacyjnych ukraińskich dzieci, umożliwienie im integracji ze środowiskiem rówieśniczym oraz pomyślne ukończenie edukacji formalnej w Polsce. Skierowany do uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki na terenie Szklarskiej Poręby.
Dofinansowanie z UE: 769 108,50 zł
Całkowita wartość: 809 808,50 zł