Urząd MIasta Szklarska Poręba
Powróć do: Miasto

Burmistrz

Burmistrzem miasta Szklarska Poręba jest Mirosław Graf.

Urząd sprawuje od 2014 r. — w listopadowych wyborach samorządowych, startując z Komitetu Wyborczego Wyborców Gospodarni dla Miasta, uzyskał największe poparcie w I turze głosowania, 36,83 %. W II turze pokonał ówczesnego burmistrza Grzegorza Sokolińskiego, zdobywając 51,54 % głosów mieszkańców. Reelekcję na kolejną kadencję uzyskał cztery lata później (w 2018 r.) zdobywając w I turze 46,51 % głosów, a w II — 64,20 %, pokonując kontrkandydata Ryszarda Rzepczyńskiego. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Mirosław Graf urodził się 5 czerwca 1959 roku w Szklarskiej Porębie, w której całe życie mieszka. W swej karierze zawodowej był skoczkiem narciarskim, pedagogiem, menedżerem  szpitala.

polski skoczek narciarski, trener, działacz sportowy, od 2014 r. jeden z pierwszych skoczków na świecie stosujących styl V

Karierę sportową rozpoczął w 1969 w lokalnym klubie "Julia", działąjącym przyz hicie szkłą o tej samej nazwie. Trenerem M. Grafa był Franciszek Szczyrbak. Od 1974 występował w karpackiej "Śnieżce", gdzie trenerem był Ryszard Witke, a później w zakopiańskiej "Legii" trenując pod okiem Jana Furmana.

W 1969 doznał (w wyniku upadku na skoczni) skręcenia stawu skokowego, co było w konsekwencji przyczyną zmiany sposobu prowadzenia nart podczas lotu. Zamiast równolegle rozstawiał narty na kształt litery V. Trenerzy starali się oduczyć skoczka tego błędu. Polecali chodzić ze stopami do środka i montowali szczęki wiązań skierowane do środka wiązania. Uważany podówczas za niepoprawny styl Mirosława Grafa dawał jednak dłuższe i bezpieczniejsze skoki. Sędziowie jednak, powodowani regulaminem, oceniali styl nisko, po 15-16 pkt. Kilka lat później podobnie skakał Szwed Jan Boklöv. W zawodach o Puchar Polski w Karpaczu Miroslaw Graf oddał najdłuższe skoki, jednak zajął dopiero czwarte miejsce. Ustanawiał rekordy skoczni w Miłkowie, Kottmar, Karpaczu (73,5 m) i Lubawce (75,5 m).
Karierę skoczka Mirosław Graf zakończył w 1982 roku. Po ukończeniu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w 1989 r. wystartował w zawodach w Szklarskiej Porębie, gdzie wygrał konkurs ustanawiając rekord skoczni.

Przez wiele lat pracował w Szklarskiej Porębie jako trener skoczków i kombinatorów, prezes klubów, a następnie jako działacz sportowy i samorządowy. Był też nauczycielem wychowania fizycznego. Prowadził w Szklarskiej Porębie UKS GRAF-ski w skokach i kombinacji norweskiej. Jego syn, Adrian Graf, reprezentował Polskę na Zimowej Uniwersjadzie 2007 w Turynie w kombinacji norweskiej. Aktualnie jest działaczem w Dolnośląskim Okręgowym Związku Narciarskim w Jeleniej Górze oraz przewodniczącym komisji skoków i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.